آموزشی
آموزگار دبستان معلم منطقه مبارکه اصفهان پایه سوم 
قالب وبلاگ

به نام خدا

هفتاد درصد از سطح کره ی زمین را آب فرا گرفته است .اما همه ی این آب ها قابل آشامیدن نیست .بعضی از آن ها شور هستند و بعضی املاح ومواد معدنی زیادی در خود دارند .علاوه برآن آب های جاری چون از مکان های مختلفی عبور می کند ودر مسیر جریان خود  انواع مواد وزباله ها به آن اضافه می گردد قابل آشامیدن نیست .به همین دلیل باید این آب ها قبل از استفاده تمیز وبدون میکروب ومواد بیماری زا باشد .

استفاده های ما از آب

ما از آب علاوه بر آشامیدن در شست وشو ونظافت ، پختن غذا ، کشاورزی ، تولید برق و... استفاده می کنیم.

منابع آب

آب ها در دریاها ، اقیانوس ها ، رود خانه ها ،چاه ها ، قنات ها ، یخچال ها ( برف های روی کوه ها ) وجود دارد .

مراحل تصفیه ی آب

برای تصفیه ِ آب ابتدا برر وی رودها یا دریاچه ها سد می بندند . آب درپشت سد جمع می شود وچون آب دارای انرژی است پس از باز کردن دریچه های سد آب با فشار خارج می گردد . این آب وارد آبگیر هایی می گردد که ابتدای آن را توری هایی قرارداده اند . آشغال ها وزباله های آب پشت این توری ها جمع می شود. پس از آن آب به تصفیه خانه هدایت می شود ومراحل زیر انجام می گردد :

1-  ته نشین کردن مواد زاید :  مواد شیمیایی مثل« سولفات آلومنیوم یا کلرید آهن» به آب اضافه می گردد .این مواد ذرات زاید را به هم می چسباند وته نشین می کند .

2-  گذراندن آب از صافی : دراین مرحله آب از لایه های ماسه ی ریز ودرشت عبور داده می شود تا گل ولای آن گرفته شود وآب زلال تر شود .

3-  گندزدایی : با اضافه کردن« کلر» به آب مواد بیماری زاومیکروب های آب از بین می رود .در بعضی موارد که آب دارای بو ومزه ی نا مطبوع هست هوا یا اکسیژن را از داخل آب عبور می دهند .

بعضی از آب ها موادمعدنی واملاح زیادی دارد که هر چه قدر این مواد بیشتر باشد می گویند سختی آب بیشتر است .برای کم کردن سختی آب با افزودن« آهک» یا گذراندن از میان «کربن فعال» آن را قابل استفاده می کنند .

در بعضی از تصفیه خانه ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها به آب ماده ای به نام «  فلوئور » اضافه می کنند .

این آب تصفیه شده از طریق پمپاژ ( از مناطق پایین به مناطق بالا ) یا از طریق ثقلی (  از مناطق بالا به مناطق پایین ) وارد شبکه ی لوله کشی شهری می شود وبه خانه ها می رسد.

حال که با مراحل تصفیه  ی آب آشنا شدیم ویاد گرفتیم که برای تهیه ی آب آشامیدنی چه قدر وقت ، سرمایه هزینه می گردد وبا چه زحمتی آب قابل آشامیدن می شود بهتر نیست که در مصرف آن صرفه جویی کرده واین نعمت بزرگ الهی را به هدر ندهیم.

[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:38 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]

به نام خدا

مربوط به بخش جانوران مهـره دار ( علوم پایه سوم )

ستــون مهــره هـا:

استخـوان ها و مـفاصل روی هم اسکلت بدن را تشکیل می دهند و با کمک عضلات باعث ایجاد حرکت می شوند .ستون فقرات تکیه گاه محکم بدن است وبار سنگین سر، دستها ، وتنه راتحمّل      می کند .

بـه ناحیه پشتی ستون فقـرات 12 دنده متصـل است که این دنده ها درقسمت جلوی بدن مـانند چنگک ، دورقلب ، ریه و قسمتی از اعضای درون شکم را فرا گـرفته واز آنها محافظت می کنـد .

ستـون مهره ها از 26 مهـره استخوانی تشکیل شده که داخل هرمهره سوراخی وجود دارد که نخاع مانند طناب محکمی ازداخل این سوراخها عبـورمی کند .

ستون مهــرها درقسمت گردن وکمر به طرف داخل فرو رفته است .این انحناء بخاطـر این است که وزن بدن را به خوبی تحمـّـل کند .

مهــره ها در قسمت گردن 7 عدد ، درقسمت سینه 12عدد، درقسمت کمر 5 عـدد ودر ناحیه لگن 2 عدد وجود دارد .

مهـره های گردن وکمـر تحـرک بیشتری دارد.شکستگی یا دررفتگی مهــره اول بسیار خطــرناک است وممکن است به مــرگ مـصدوم منجــر شود .

[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:37 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]

به نام خدا

                  مهاجرت (کوچ زمستانی )

  زمستان فصل سختی برای پرندگان است .هوابسیار سرد می شود وبرای بسیاری از جانوران غذا بسیار کمیاب می گردد.پرندگان زیادی به باغچه ها وحیاط خانه ها سرمی زنند واز خرده غذاهایی که مردم برای آن ها می ریزند استفاده می کنند .به همین دلیل درپاییز جانوران جاهای سرد را ترک کرده وبه نقاط گرم تر می روند .به این کار مهاجرت یا کوچ می گویند .پس علت مهاجرت جانورا ن شرایط آب وهوا یی وکمبود غذا است .آن ها پس از فصل زمستان با گرم شدن هوا دوباره برمی گردند .حدود هفتاد درصد پرندگان ایران مهاجرند .

از جمله جانوران مهاجر ایران می توان به چلچله ی دریایی ، فلامینگو ، پرستو ،کوکو ، چکاوک ، غاز ،سار ، ماهی آزاد ، مارماهی ، اردک ،مرغابی اشاره کرد.

 زمستان خوابی

علت زمستان خوابی جانوران این است که حیوانات باید درجه حرارت بدن خود را درهرموقعیت حفظ کنند .با سرد شدن هوا آن ها برای گرم کردن بدن خود به انرژی بیشتری نیاز دارند واین انرژی را ازراه خوردن غذا تامین می کنند .چون در فصل زمستان غذا کمیاب می شود ، بعضی از جانوران مجبورند برای حفظ دمای بدن خود تلاش وتحرک خود را کم کنند .درنتیجه به خواب زمستانی می روند .اکثر جانورانی که خواب زمستانی دارند قبل از شروع خواب زمستانی غذای فراوان خورده وچاق می شوند .این غذا به صورت چربی در زیر پوست آن ها ذخیره می شود .درطول استراحت آن ها این چربی در بدن سوخته شده وانرژی مورد نیاز بدنشان را تامین می کند .

از جمله جانوران زمستان خواب می توان خفاش ، موش ، خارپشت ، مرغ مگس خوار ، سنجاب ،موش خرما ، قورباغه ووزغ ، مار ، خرس ، ماهی ، پروانه ، پینه دوز را نام برد.

[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:37 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]

کوروش کبیر (اولین پادشاه هخامنشی )

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت ومومیایی به خاک بسپارند تا اجزاء بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل       دهد.»                                                                                              کوروش کبیر

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:35 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]
دستگاه گوارش
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:32 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]
ایل یعنی چه ؟
 

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:30 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]
به نام خدا زندگی نامه ی ادیسون توماس آلوا ادیسون مخترع برجسته ی آمریکایی که متجاوز از 2500 اختراع را به ثبت رسانده است ، در جوانی در میشیگان خبرنگار بود وسپس به انتشار نشریه پرداخت تا این که تلگراف را در سال 1874 اختراع کرد وبه سال 1886 آزمایشگاهی در منزل خود دایر نمود .میکروفون وفونوگراف از اختراعات وی می باشد امّا مهم ترین اختراع وی برق یا به عبارتی لامپ برق است .اختراع دستگاه صدا گذاری فیلم نیز از آن اوست. توماس ادیسون در سال 1847 در شهر میلان در ایالت اوهایو متولّد شد وسپس همراه پدرش به میشیگان رفت .ادیسون مردی خود ساخته بود يعني بدون این که تحصیلات مرتّبی داشته باشد یا مردی بزرگ وصاحب نفوذ وسایل ترقّی اش را فراهم نموده باشد ، شخصا ً براثر کار وکوشش وهوش ودرایت خویش راه خود را به سمت شهرت و افتخار وثروت باز کرد .وی از آغاز کودکی مایه ی حیرت واعجاب دیگران بود .سماجت عجیبی داشت که همه چیز را بداند واز همه ی کارها سر در آورد .مدام سؤال می کرد تا آن جا که همسایگان اورا آدمی غیر طبیعی می پنداشتند ومعلّمین مدرسه صریحاً به مادرش گفته بودند که مغز وی خراب است .مادرش براین عقیده بود که کودکش در خانه بیشتر می تواند بیاموزد وبه همین دلیل توماس در خانه مشغول آموزش شد . وی آزمایشگاه کوچکی در زیر زمین داشت وبا فروختن سبزی هایی که خود در باغچه ی خانه یشان می کاشت ، آن چه را برای آزمایشاتش احتیاج داشت می خرید .قبل از پانزده سالگی هفته نامه ای به نام « هرالد هفتگی » چاپ کرد .چاپخانه ی او در واگن باری قطاری بود که وی در آن واگن کار می کرد . پیش از اختراع بزق در خانه ها از چراغ های نفتی ،گازی ویا شمع استفاده می شد .در سال های 1879 ادیسون کوشش کرد که چراغی با سیم فروزان بسازد ،ولی برای ساختن این چراغ ، انجام سه کار لازم بود : ابتدا باید می توانست با نیرویی ماده ای را چنان گرم کند تا نور انی شود . الکتریسته به آـسانی این کاررا می کرد .به شرط این که م3اده گرم شود وبه شکل رشته ی مارپیچ نازکی درآید.مشکل دوم این بود که این رشته ی مارپیچ را باید دور از هوا قرار می دادوسوم رشته ی مارپیچ باید برای مدّتی طولانی فروزان باشد ونسوزد. ادیسون مشکل دوم را با گذاشتن رشته ی مارپیچی در حباب شیشه ای سربسته ای حل کرد.، ولی برای مشکل سومهزاران رشته سیم گوناگون را آزمایش کرد ومعلوم شد رشته سیم هایی که از کربن ساخته شده اند بهترین نوع هستندوبه این وسیله ادیسون شروع به ساختن رشته سیم های کربنی از الیاف زغال وچوب کرد ،امّا الیاف بعضی از چوب ها از الیاف بعضی دیگر بهترکارمی کردند واودوباره مدّتی طولانی به تحقیق وجست وجو پرداخت وسرانجام از یک نوع لیف خیزران استفاده کرد .در 21 اکتبر 1879 ادیسون نخستین چراغش را که رشته سیم آن با الیاف زغال شده ی خیزران درست شده بود ، آزمایش کرد . ادیسون در سال 1931 چشم از جهان فرو بست.
[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:28 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]
به نام خدا زندگی نامه ی الکساندر گراهام بل الکساندر گراهام بل در سوم مارس 1847 میلادی در ادینبورگ پایتخت اسکاتلند پا به عرصه ی گیتی نهاد ودر نوستون پرورش یافت .بل در خانواده ای متولّد شد که افراد آن به مسئله ی گفتار علاقمند بودند . الکساندر در آغاز جوانی مطالعاتی با یاری پدرش درباره ی اصول گفتار به عمل آورد وروش های جدیدی برای تعلیم اطفال کر ولال در ادینبورگ عرضه داشت .بل اعتقاد داشت که اگر بتوان ارتعاشات امواج صوتی را به جریان برق متغیّری تبدیل کرد ،آن گاه می توان دوباره جریان به ارتعاشات امواج صوتی ،صورت اوّلیّه را به دست آورد وبدین ترتیب می توان صوت را هم بر روی سیم های هادی ، با سرعت نور انتقال داد . در هنگام آزمایش هایی برای انتقال صدا ، آب اسید باتری روی شلوار بل ریخته شد واو بی اراده خطاب به دستیارش چنین بانگ برآورد : « آقای واتسونخواهش می کنم فوراً بیایید این جا ، من به کمک شما احتیاج دارم .» واتسون که در انتهای مدار ، در طبقه ی دیگر ساختمان کار می کرد ، صدا را از دستگاه شنید ودر حالی که از شدّت خوش حالی از خود بی خود شده بود ، از پلّه ها پایین آمد واین نخستین مکالمه ای بود که به وسیله ی تلفن انجام شد .بل اختراع خود را در سال 1876 به ثبت رساند . پس از آن صفحات فونوگراف را تهیّه کرد .از اختراعات دیگر بل می توان به فوتون که برای انتقال گفتار به وسیله ی امواج نور به کار می رود ، شنوایی سنج ، دستگاه فونوگراف ، ترازوی القایی برای تشخیص محل اشیاء فلزّی وغیره پرداخت. سرانجام بل در سال 1922 در سن 75 سالگی دیده از جهان فروبست وکلیه ی تلفن های دنیا به مدت 1 دقیقه به احترام او از کار افتاد .
[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:26 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]

«اعداد بر جهان حکومت می کنند»

فیثاغورس

واژه ی حساب از محاسبه می آید .درزبان های اروپایی ،به آن « آریتمه تیک »

(Arithmetic ) می گویند که از واژه ی یونانی «آریتموس » به معنای عدد می آید .درزبان فارسی ،دوکتاب

از محمّد فرزند ایّوب طبری ،اهل آمل مازندران به نام های «شمارنامه »و«مفتاح المعاملات » در دست

است که در سده های چهارم وپنجم هجری نوشته شده است .محمّد ایّوب طبری «شمار» رابه جای

حساب و«شمارنامه» را به معنای «کتاب حساب » گرفته است .« شماریاشمر» از زبان های پهلوی

ساسانی آمده که گاهی هم «مر» می گفته اند .

[ پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390 ] [ 21:24 ] [ زهرامیرزایی ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ
امکانات وب


mouse code

كد ماوسساعت فلش

mouse code

كد ماوسساعت فلش